Miközben a koronavírus a legtöbb téren korlátozó hatással bír, egy intelligens város esetében pozitív hatásai vannak.
A COVID jelenléte az egész világon érezhető, hiszen komoly befolyással van az emberek mindennapi életére, legyen az munkavégzés, tömegközlekedés, étkezés vagy vásárlás. Miközben a világjárvány néhány infrastrukturális fejlesztést megállított, az intelligens város technológiája tekintetében gyorsító hatással bír.
A távközlési ipar veteránja, Keith Pennachio, a SQUAN stratégiai tisztviselője és EVP-je ezzel kapcsolatban osztotta meg gondolatait. Habár szerinte az olyan metropoliszok tekintetében, mint például New York, legtöbb területen a járvány mindent lassít, az intelligens technológiák terjedésében nem lát visszaesést. Véleménye szerint drámai igénynövekedés tapasztalható azon eszközök iránt, amelyek megkönnyítik az érintkezés nélküli életet.

Elég csak az olyan egyszerű dolgokra gondolni, mint a fizetés, csomagküldés vagy éppen ajtónyitás. Sokan most kezdik el használni a telefonos fizetés lehetőségét, míg mások az otthoni intelligens ökoszisztémát fedezik fel. Penachio szerint a koronavírus meghatározó változásokat fog hagyni a városok életében, és a hétköznapi dolgainkban is. Például meg kell szoknunk a reptéri hőmérőzést, ami egyúttal azt is jelenti, hogy itt is informatikai fejlesztésekre lesz szükség, hogy az információk minél gyorsabban eljussanak a megfelelő helyekre.
Az intelligens város tehát pontosan annak köszönheti a gyorsabb fejlődést, hogy életünk számos területén korlátozásokkal kell szembenézni. Pennachió szerint míg a vírus előtt sok dolog csak ötlet volt, az mára valósággá vált, vagy ha mégsem, legalább elindultunk abba az irányba. Továbbá elfogadottabbak lettek a robotizált technológiák, és a drónok használata. Ugyanakkor a fejlődés egyfajta megalkuvással is jár. Hiszen például az Alexa használata egyúttal azt is feltételezheti, hogy sebezhetővé válunk a kibertámadásokkal szemben.