A szankcióknak köszönhetően a Huawei mindkét fő üzletága zsugorodást mutatott tavaly, és nem látni a fényt az alagút végén.
Az Egyesült Államok által bevezetett technológiai és piacra jutási tilalmak súlyosan hatnak a vállalatra, amelynek két fő üzletága a tavalyi évben zsugorodást mutatott. Az összbevétel 636,8 milliárd jüanra (99,9 milliárd dollár) zuhant, ami 29%-kos csökkenés, az alapvető hordozóeszköz üzletág 7%-kal csökkent, a vállalati egység pedig mindössze 2%-kal nőtt – derült ki a kínai gyártó hétfői adataiból. A legnagyobb hatást az egykor nagy sikerű készülékegység szenvedte el, amely bevételeinek csaknem felét veszítette el, miután a Honor mobiltelefon-üzletágat eladták, és a piaci részesedése elpárolgott, hiszen nem jutott hozzá a vezető chipekhez. A Honor és az x86-os szerverüzletág eladásának köszönhetően azonban a nettó nyereség 76%-kal 114 milliárd jüanra (17,8 milliárd dollár) ugrott. A magántulajdonban lévő Huawei nem hozta nyilvánosságra az eszközök eladásából befolyt összeget, de további 60,1 milliárd jüan (9,4 milliárd dollár) rendkívüli bevételről számolt be.

Ugyanakkor a cég egész éves számai némi nyereséget mutattak a belső szigorításoknak köszönhetően, így többek között a bruttó árrés 12%-os növekedését. De még ha sikerült is 9 milliárd jüant (1,4 milliárd dollár), azaz 3%-kal csökkenteni a működési költségeket, a teljes költségeknek a bevételhez viszonyított aránya 29%-ról 39%-ra nőtt. Meng Wanzhou pénzügyi igazgató elmondta az újságíróknak, hogy áremeléssel és az ellátási lánc szigorúbb irányításával sikerült némi pénzre szert tenni. A vállalat növekedést ért el a viselhető eszközök üzletágában, ahol az órák és fitneszszalagok felhasználóinak száma meghaladta a 100 milliót, valamint a felhőszolgáltatások terén. Guo Ping elnök szerint a Huawei 2022-ben “folytatja a túlélésért folytatott harcot”. Elmondta, hogy a bevételek drasztikus csökkenése ellenére a vállalat fenntartotta a kutatás-fejlesztésre fordított kiadásait, amelyek 0,5%-kal 143 milliárd jüanra (22,4 milliárd dollár) emelkedtek.
“A jövőben túlélési és gyarapodási képességünk a kutatás-fejlesztésbe való folyamatos nagymértékű befektetésektől függ”
Guo elmondta, hogy a vállalat célja az alaptudomány, a rendszerarchitektúra és a szoftver – “átalakítása”. “Mivel egyes anyagokat és eljárásokat visszatartanak tőlünk, alternatív eszközöket kell használnunk ahhoz, hogy ugyanazt a funkcionalitást elérjük egy adott terméken”. Példaként említette a többmagos architektúra használatát a teljesítmény és a meglévő chipek élettartamának növelése érdekében. “Amikor nem tudunk hozzáférni a nagyon fejlett eljárásokhoz, reméljük, hogy ezekkel az alternatív eszközökkel meg tudjuk őrizni termékeink versenyképességét” – fogalmazott. Guo elmondta, hogy a vállalat nem tervezi saját chipgyártó üzemek építését, de arra számít, hogy “több cég fog részt venni ezen a piacon”.
További érdekes cikkekért és hírekért kövesd Facebook oldalunkat!