Kína három legnagyobb távközlési szolgáltatója látványosan megjutalmazza részvényeseit, igaz, állami nyomásra.
A China Telecom először fizet időközi osztalékot, mivel az 5G infrastruktúrába történő beruházások a csúcsponthoz közelednek, és az ország három nagy állami tulajdonú távközlési óriáscége Peking sürgetésére a nagyobb részvényesi jutalmazás irányába mozdul el. Ke Ruiwen, a China Telecom elnöke kedden egy online tájékoztató során újságíróknak elmondta, hogy az igazgatótanács úgy döntött, részvényenként 0,12 jüan időközi osztalékot fizet. Az osztalékfizetési arány – a nettó nyereség részvényeseknek kiosztandó százalékos aránya – eléri a 60%-ot. Az arány 2020-ban 40% volt.
A vállalat ígéretet tett arra, hogy a kifizetési arányt fokozatosan 70% fölé emeli a 2021 augusztusában történt, a szárazföldi A-részvények piacára való bevezetést követő három éven belül. A China Mobile, ami az előfizetők száma alapján a világ legnagyobb szolgáltatója, csütörtökön közölte, hogy igazgatótanácsa 34,9%-kal, részvényenként 2,2 hongkongi dollárra emeli az évközi osztalékot. A szolgáltató egy hároméves terv közepén van, amelynek célja, hogy 2023-ra 70%-ra növelje az éves kifizetési arányt a korábbi 50% körüli értékről. A három közül a legkisebb China Unicom igazgatótanácsa a múlt héten javasolta, hogy az időközi osztalékot 37,5%-kal, részvényenként 0,165 jüanra emelje. A vállalat tavaly fizetett először időközi osztalékot.

Az 5G-beruházások közelgő csökkenése teszi lehetővé a szolgáltatók számára, hogy növeljék a részvényesi hozamot. A 2022-ig tartó három év volt a “csúcsidőszak”, ami után kevesebb pénzt fognak költeni, miközben az értékcsökkenési költségek alacsonyabbak lesznek, ami növeli a nyereséget. Az állami politika által vezérelt egyéb függőben lévő beruházások valószínűleg kisebbek lesznek, mint egy ötödik generációs távközlési hálózat kiépítése egy ilyen nagy országban.
A távközlési iparág erősen szabályozott, és ez alól Kína sem kivétel. A korlátozott verseny általában magasabb profitszintet és készpénzállományt biztosít a szolgáltatóknak, mint más tőzsdén jegyzett vállalatoknak. Erős pénzügyi helyzetükön túl azonban a szolgáltatókat az állam – végső tulajdonosuk – is nyomás alatt tartja, hogy nagyobb osztalékot fizessenek. Mindhárom vállalat a kínai Államtanács Állami Vagyonfelügyeleti és Vagyonkezelési Bizottsága (SASAC) által közvetlenül ellenőrzött, kevesebb mint 100 elit konglomerátumhoz tartozó, tőzsdén jegyzett vállalat karja.
További érdekes cikkekért és hírekért kövesd Facebook oldalunkat!